Terapia wypadających włosów

Mezoterapia igłowa jest skuteczna w terapii wypadających nadmiernie włosów. Zabieg polega na podaniu bardzo płytko podnaskórkowo koktajlu z kwasem hialuronowym oraz szeregiem innych substancji, przeznaczonym do podawania w obrębie skóry owłosionej głowy.
Zabieg powoduje odżywienie włosów, ich wzmocnienie, regenerację, zahamowanie wypadania i stymulację wzrostu. Dotyczy to włosów na głowie a także brwi i włosów wzgórka łonowego.
Inną metoda terapii jest zabieg Regeneris z użyciem osocza bogatopłytkowego. Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Zawiera ono zwiększoną ilość płytek krwi, a przez to liczne czynniki wzrostu, dzięki czemu może stymulować procesy regeneracyjne.
W pierwszym etapie lekarz pobiera niewielką ilość krwi z żyły do specjalnej probówki z jałowym żelem (separatorem), którą poddaje się wirowaniu w przystosowanej do zabiegu wirówce. W ciągu 5 minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówki, tuż przed wykonaniem zabiegu, dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje trombocyty (następuje uwolnienie czynników wzrostu). W ten sposób uzyskuje się preparat, w skład którego wchodzi osocze bogatopłytkowe.
Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo.
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego (Regeneris, w niektórych krajach Regen) polega na iniekcjach techniką mezoterapii albo nałożeniu maski. Dobrze jest wykonać serię zabiegów w odstępie 7 – 14 dni.
Przebieg zabiegu
Podczas zabiegu wykonuje się wiele drobnych nakłuć za pomocą bardzo cienkiej igły. Substancje lecznicze podane są bardzo powierzchownie. Zabieg musi być powtarzany 3 – 4 razy, aby osiągnąć lepszy skutek.
W razie potrzeby ostrzykiwaną skórę można znieczulić używając leku w sprayu.
Możliwe powikłania
Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk lub małe krwiaki, które ustępują po kilku dniach.
Przeciwskazania
Za każdym razem do zabiegu kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie. Przeciwwskazania to:
- ciąża i laktacja,
- stany zapalne skóry, np. opryszczka, stany ropne skóry,
- choroby autoimmunologiczne,
- tendencje do powstawania bliznowców,
- zażywanie niektórych leków (rozrzedzające krew, antybiotyki, leki przeciwnowotworowe),
Absencja
Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do normalnych zajęć.