Terapia wypadających włosów

Mezoterapia igłowa jest skuteczna w terapii wypadających nadmiernie włosów. Zabieg  polega na podaniu bardzo płytko podnaskórkowo koktajlu z kwasem hialuronowym oraz szeregiem innych substancji, przeznaczonym do podawania w obrębie skóry owłosionej głowy.

Zabieg powoduje odżywienie włosów, ich wzmocnienie, regenerację, zahamowanie wypadania i stymulację wzrostu. Dotyczy to włosów na głowie a także brwi i włosów wzgórka łonowego.

Inną metoda terapii jest zabieg Regeneris z użyciem osocza bogatopłytkowego. Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza.  Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Zawiera ono zwiększoną ilość płytek krwi, a przez to liczne czynniki wzrostu, dzięki czemu może stymulować procesy regeneracyjne.

W pierwszym etapie lekarz pobiera niewielką ilość krwi z żyły do specjalnej probówki z jałowym żelem (separatorem), którą poddaje się wirowaniu w przystosowanej do zabiegu wirówce. W ciągu 5 minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówki, tuż przed wykonaniem zabiegu, dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje trombocyty (następuje uwolnienie czynników wzrostu). W ten sposób uzyskuje się preparat, w skład którego wchodzi osocze bogatopłytkowe.

Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo.

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego (Regeneris, w niektórych krajach Regen) polega na iniekcjach techniką mezoterapii albo nałożeniu maski. Dobrze jest wykonać serię zabiegów w odstępie 7 – 14 dni.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu wykonuje się wiele drobnych nakłuć za pomocą bardzo cienkiej igły. Substancje lecznicze podane są bardzo powierzchownie. Zabieg musi być powtarzany 3 – 4 razy, aby osiągnąć lepszy skutek.

W razie potrzeby ostrzykiwaną skórę można znieczulić używając leku w sprayu.

Możliwe powikłania

Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk lub małe krwiaki, które ustępują po kilku dniach.

Przeciwskazania

Za każdym razem do zabiegu kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie. Przeciwwskazania to:

  • ciąża i laktacja,
  • stany zapalne skóry, np. opryszczka, stany ropne skóry,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • tendencje do powstawania bliznowców,
  • zażywanie niektórych leków (rozrzedzające krew, antybiotyki, leki przeciwnowotworowe),

Absencja

Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do normalnych zajęć.

Copyright Wrocław 2014