Osocze bogatopłytkowe oraz autologiczna fibryna z osocza

         Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza.  Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Zawiera ono zwiększoną ilość płytek krwi, a przez to liczne czynniki wzrostu, dzięki czemu może stymulować procesy regeneracyjne.

            W pierwszym etapie lekarz pobiera niewielką ilość krwi z żyły do specjalnej probówki z jałowym żelem (separatorem), którą poddaje się wirowaniu w przystosowanej do zabiegu wirówce. W ciągu 5 minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówki, tuż przed wykonaniem zabiegu, dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje trombocyty (następuje uwolnienie czynników wzrostu). W ten sposób uzyskuje się preparat, w skład którego wchodzi osocze bogatopłytkowe.

Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo.

        Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego (Regeneris, w niektórych krajach Regen) polega na iniekcjach techniką mezoterapii lub przy użyciu rollera albo nałożeniu maski. Dobrze jest wykonać serię zabiegów w odstępie 7 – 14 dni.

         Jest to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów (wyeliminowane jest ryzyko alergii), dzięki któremu skóra odzyskuje „zdrowszy” wygląd a zmarszczki ulegają spłyceniu. W efekcie terapii skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza.

         Rewitalizacja skóry następuje w wyniku autologicznej odnowy komórkowej,  dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych. Właściwości otrzymywanego osocza bogatopłytkowego to właściwości gojące,  powodujące silną biostymulację fibroblastów i regenerację tkanek.

        Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego tzw. plazmolifting stosuje się w przypadkach, gdy występują oznaki starzenia: zmarszczki, bruzdy, kurze łapki, zmniejszona gęstość skóry, a także gdy chcemy, aby skóra szybciej się goiła i regenerowała po innych zabiegach (np. laserowych).

         Szczególnie polecić go można osobom poszukujących naturalnych metod odmładzania lub pacjentom alergikom.

         Oprócz poprawy wyglądu skóry twarzy możliwa jest regeneracja szyi, dekoltu i dłoni, a także terapia wypadających włosów i łysienie.

 Przeciwwskazania do zabiegu:

  • choroby krwi i nowotwory,
  • ciąża i laktacja,
  • leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych).

         Osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w także w ortopedii (przyspiesza gojenie się uszkodzonych struktur po zwichnięciach, złamaniach i zabiegach), w leczeniu trudno gojących się ran, owrzodzeń i poprawie wyglądu blizn.

   Autologiczna fibryna z osocza

W przypadku, gdy po zabiegu jeszcze występuje potrzeba wypełnienia zmarszczki, stosowana jest autologiczna fibryna, którą otrzymujemy podobnie jak osocze. Uzyskany material podaje się w bruzdy i zmarszczki uzyskując ich wypełnienie.

 

 

Copyright Wrocław 2014