Botox – toksyna botulinowa typu A

Toksyna Botulinowa typu A stosowana jest do leczenia zmarszczek mimicznych czyli wynikających ze skurczu mięśni twarzy. Najczęściej miejscem poddanym terapii bywa górna część twarzy.

Jest to naturalna substancja blokująca działanie komórek nerwowych przekazujących impulsy do mięśni. Hamuje w sposób odwracalny wydzielanie acetylocholiny, dzięki czemu przewodnictwo nerwowo-mięśniowe jest zablokowane i mięsień nie kurczy się.

Działanie botoxu jest odwracalne. Efekt porażenia mięśni utrzymuje się ok. 4-6 miesięcy, okres ten jest indywidualny dla każdego pacjenta, po tym okresie tworzą się nowe połączenia nerwowe i powraca osłabiona funkcja mięśni. Zmarszczka stopniowo powraca, bo mięsień odzyskuje swoją siłę.

O tym, że botox, toksyna jest całkowicie bezpieczna przy odpowiednim dawkowaniu świadczy jej zastosowanie w innych schorzeniach np. migrena, kurcz powiek. Botulina
podawana miejscowo nie działa ogólnie na organizm, pozostaje w miejscu
zdeponowania.

Lek ten podaje się w zastrzyku do mięśnia. Efektem podania jest wygładzenie zmarszczki w okolicy wstrzyknięcia.

Botox wrocław może być stosowany w miejscach, w których za powstawanie zmarszczek odpowiada nadmierna aktywność mięśni. Te miejsca to:

 • zmarszczka pionowa gładzizny na czole nazywana lwią zmarszczką,
 • zmarszczki poziome czoła,
 • zmarszczki zlokalizowane wokół oczu tzw. kurze łapki,
 • zmarszczki powieki dolnej,
 • zmarszczki grzbietu nosa czyli królicze,
 • zmarszczki promieniste dookoła ust nazywane zmarszczkami palacza,
 • pobruzdowania brody tzw. „broda kamienna”,  “broda czarownicy”.

Iniekcją botuliny można spowodować uniesienie opadającego kącika ust, można zlikwidować tzw. uśmiech dziąsłowy (gdy zbyt duża ilości dziąseł widoczna jest podczas uśmiechu).

Botulina jest niezastąpiona w terapii bruksizmu czyli nadmiernej aktywności mięśni żwaczy prowadzącej do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi.

W celu uniesienia części środkowej i bocznej brwi przeprowadza się zabieg Mefisto lift.

Dla osób z bardzo zaawansowanymi, głębokimi zmarszczkami zaleca się najpierw zastosowanie toksyny botulinowej, a potem wypełnienia pozostałej zmarszczki kwasem hialuronowym.

Zabieg o nazwie mezobotox czy botoxlift to podanie botuliny połączonej w jednej strzykawce z  kwasem hialuronowym. Polega na wielopunktowym wstrzykiwaniu botoxu w mniejszej dawce niż tradycyjna.

Nefretete lift to zabieg poprawiający owal twarzy oraz niwelujący zmarszczki szyi tzw. „wstęgi” mięśnia szerokiego szyi.

BOTOX® BABY Najnowszy trend w terapii BOTOX®-em nazwano BABY BOTOX®, kiedy to coraz większa rzesza zwolenników BOTOX®-u postanowiła ograniczyć ilość wstrzykiwanej substancji na rzecz bardziej naturalnego wyglądu. Nie rezygnując całkowicie z terapii BOTOX®-em, przy zmniejszeniu ilości wstrzykiwanego preparatu, unika się idealnie wymodelowanej twarzy, pozbawionej całkowicie śladów zmarszczek mimicznych, na rzecz lekko odświeżonej i naturalnie skorygowanej urody.

Zaletą BABY BOTOX®-u jest możliwość użycia go już w młodym wieku, kiedy zadatki genetyczne skłaniają do wcześniejszego sięgnięcia po produkt eliminujący oznaki przedwczesnego starzenia się.

Przebieg zabiegu botox

Zabieg botox podania toksyny botulinowej jest krótki, polega na wykonaniu niewielkiej ilości wstrzyknięć domięśniowo przy pomocy bardzo cienkiej igły. Lekarz precyzyjnie określa miejsca gdzie należy podać lek, aby osiągnąć optymalne efekty.

Zabieg botox nie pozostawia dużych śladów. Przejściowo może pojawić się zaczerwienienie lub siniak z powodu wkłucia, szybko ustępuje i łatwo go zamaskować.  Po około 2 tygodniach wskazana jest wizyta kontrolna, aby ocenić efekt, ewentualnie dostrzyknąć preparat.

Po zabiegu

Efekty działania pojawiają się około 7 dnia po zabiegu. Pełny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach i utrzymuje się 4 do 6 miesięcy. Przy kolejnych kuracjach efekt utrzymuje się dłużej. Już po jednokrotnym zabiegu i zakończeniu działania botoxu, skóra wygląda młodziej, jest bardziej „wypoczęta”.

Po zabiegu korekty zmarszczek unikać należy jedynie schylania się i leżenia przez 4  godziny. Nie należy czytać ze spuszczoną głowa, kłaść się spać, poddawać zabiegom pielęgnacyjnym, wykonywać masażu skóry twarzy, rozcierania i pocierania skóry twarzy. Powinno się unikać różnicy ciśnień (lot samolotem, nurkowanie) przez 48h po zabiegu.

Działania niepożądane

W przypadkach rzadkich po zabiegu może pojawić się powikłanie w postaci braku działania toksyny lub opadnięcia powieki, kącika ust czy nadmiernego uniesienia brwi.

Znieczulenie

Zabieg nie wymaga znieczulenia.

Przeciwwskazania dla zabiegu botoxem

Leczenie Botoxem jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Za każdym razem do zabiegu botox kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu. Zabiegowi mogą być poddane wyłącznie osoby pełnoletnie.

Przeciwwskazaniami są też:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów i streptomycyny,
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych, np. aspiryny, ciągłe zażywanie leków przeciwbólowych lub przeciwgrypowych (w tych przypadkach leki te trzeba odstawić na 2 dni),
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Absencja po zabiegu botoxem

Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do pracy i codziennej aktywności (lunch-time botox).

Określenie jad kiełbasiany to potoczna nazwa, która powstała na bazie pojawiających się zatruć pokarmowych wywołanych przez toksynę botulinową typu B występującą w naturze, która tworzy się np. w źle przygotowanych i zakonserwowanych przetworach rybnych i mięsnych, a wywołana jest przez bakterie bytujące w glebie. Nie ma to nic wspólnego ze sterylnym, odpowiednio przygotowanym preparatem, który jest zarejestrowany jako lek i stosowany nie tylko w medycynie estetycznej, ale przede wszystkim w neurologii,   okulistyce.

Copyright Wrocław 2014